עבור לתוכן
Raziel

ט"ו בשבט

Recommended Posts

בס"ד

ט"ו בשבט

תאריך חג ט"ו בשבט:
כמו שרשום בט"ו בשבט.

 

הסיבה לחג ט"ו בשבט:
זה ראש השנה לאילנות המצווה הזו קשור לצוות הקשורות לפרות האילן.

 בתקופת העליות שלפני קום המדינה היה בו רושם מיוחד של חגיגה בסימן התעוררות האומה לתחיית היישוב בארץ ישראל. כיום מצוין ט"ו בשבט גם כמעין חג טבע, ורבים נוהגים לציין אותו בנטיעת עצים ובעיסוק בענייני איכות הסביבה.


מנהגים בחג ט"ו בשבט:

לעשות סעודה קטנה של פירות יבשים, שבעת המינים.
ולקרוא את תיקון פרי עץ הדר.
מנהג זה החל בקרב חסידי אשכנז, בהתחלה המנהג זה היה רק אצל  יהודי אשכנז אבל אם הזמן רוב עם ישראל קיבל על עצמו את המנהג הנחמד הזה.

 

 

איפה מוציין חג זה:
בתנ"ך, במשנה ובגמרא איננו מוצאים התייחסות לט"ו בשבט כיום חג, למרות במשנה שבאותה תקופה לא היו קוראים חג (חג באותה תקופה היה רק חגים מהתורה זה אומר פסח, יום כיפור..) אבל כן נחשב ליום מיוחד.
אולם הביטוי הראשון לכך במפורש מוצאים במקורות מתקופת הגאונים לפיהם ביום זה נערכו תפילות מיוחדות ונאמרו פיוטים לברכת האילן.


 

 

איך התחיל סדר ט"ו בשבט:
סדר ליל ט"ו בשבט הוא נוסח אמירה של דברי תורה וברכות בשבח הארץ ותנובת השדה. מסורת אמירתו על פירות ארץ ישראל בחמישה עשר בשבט, התגבשה על ידי חכמי צפת במאה ה־17.
המנהג התפשט בתפוצות, על מנת להנחיל את אהבת הארץ ליהודי הגולה ולזרז את הגאולה. קיבל ביטוי בעיקר ברחבי יהדות ארצות האסלאם וארצות הבלקן, כשכל קהילה מוסיפה מנהגים משלה ובהמשך בקרב תנועת החסידות והנוהגים ע"פ תורת האר"י. גם כיום ישנם רבים החוגגים את ט"ו בשבט בארוחה חגיגית תוך קריאת הגדה מיוחדת לחג.
 

משהו נחמד בחג ט"ו בשבט:
לנטוע עצים בחג זה משהו שפעם היו עושים (לפני קום המדינה) ממליץ לכולם ללכת בט"ו בשבט לנטוע עצים ביערות זה קודם כל כייף ודבר שני מחבר אותנו לארץ.
ועוד דבר, בט"ו בשבט בשנת תר"ן (1890), יצא המורה והסופר זאב יעבץ עם תלמידיו מבית הספר בזכרון יעקב לנטיעה חגיגית וקבע בכך באופן רשמי את הנטיעות בט”ו בשבט כפעולה חינוכית של ילדי ישראל אז זה גם חינוכי אז למה לא ?

נלקח מידע מויקיפדיה
שיהיה לכולם חג שמח !!

 

שתף אשכול


קישור ישיר להודעה
שתף באתרים אחרים

התחבר או הרשם על מנת להגיב.

עליך להיות משתמש רשום על מנת להגיב

צור חשבון

צור חשבון חדש בקהילה בקלי קלות.

רישום חשבון חדש

התחבר

משתמש קיים? התחבר.

התחבר עכשיו

  • צופים לאחרונה   0 משתמשים

    אין משתמשים רשומים שצופים בדף זה.

×