עבור לתוכן
  • צור חשבון
×
×
  • צור חדש...

הגברת, או הנמר?


Constantine
 Share

Recommended Posts

הגברת, או הנמר? שאלות מוראליות בספרות אמריקאית.

הקדמה - סיפור


"הגברת או הנמר" הינו סיפור אמריקאי קצר שנכתב על ידי פרנק סטוקטון בשנת 1882. הוא מציג סיפור על בחירה גורלית, בעל מבנה קלאסי של גיבור, אבל מעבר לכך, מאתגר את המוסר של הקורא. הרי שבסוף כמו זה, לקורא ניתנת הבחירה בין שתי אפשרויות - כל אחת מהן מצביעה על טבע אחר.
לא אלאה במילים, להלן הסיפור בתרגומו של יהודה בלו, מתוך בלוג האינטרנט "רשימות מן התיבה הלבנה":

 

בארץ רחוקה חי מלך קשה-לב שנהג להעמיד לדין אנשים בדרך נוראה. באצטדיון מלא חוגגים הוא הציב אותם בפני שתי דלתות: בחדר אחד שכנה עלמה, ובחדר האחר נמצא טיגריס פראי. מוטל היה על הנאשם לבחור איזו דלת לפתוח. אם גורלו נקבע שיהא זכאי, ישא מיד אותה עלמה לאשה אל מול הקהל הרב. אפילו תזמורת המתינה שם. אם גורלו נקבע שיהא אשם, ייטרף לנגד עיני הצופים.

ובת היתה למלך, והוא קינא לה מאד ואסר על גברים להתקרב אליה ללא השגחתו. אך אותה נסיכה היתה מרדנית ולא צייתה לאביה. היא התאהבה בעלם יפה-תואר והיתה נפגשת עימו ביחידות מבלי שאיש ידע דבר, או כך חשבה. אחת המשרתות הלשינה למלך, מפני שהיא עצמה חמדה את האהוב של נסיכתה.

המלך לכד את העלם בשעת מעשה, ואילו בתו השתוללה מרוב כעס בגלל בגידתה של המשרתת. לא חלפו ימים רבים ואותו עלם הועמד למשפט בדרך שתוארה לעיל. מול רבבות צופים הוא נדרש לבחור בדלת הנכונה לדידו. בחדר אחד חיכה לו המוות בדמותו של טיגריס, ובחדר האחר המתינה לו עלמה שיהיה חייב לשאתה לאשה בפני כולם.

עוד לפני כן, נודע לנסיכה מיהי הבחורה שתצפה לעלם שלה. זו היתה המשרתת שהלשינה למלך מה קורה בחדריה של בתו. הנסיכה כמעט יצאה מדעתה כששמעה על כך. אומנם רצתה מאד כי אהוב-ליבה יישאר בחיים, ולכן ביררה לאיזה חדר מן השניים יוכנס הטיגריס, אך עתה חשה כי המחיר שנדרש להצילו יהיה קשה מנשוא עבורה. האם תיתן לו להתחתן עם היצור הכי שנוא עליה עלי-אדמות? וכך, בטרם התייצב העלם לפני הבחירה החשובה בחייו, נתברר לנסיכה שהיא תיאלץ לעשות זאת לפניו: האם תניח למשרתת המרושעת לגנוב אותו ממנה, או שמא דבר כזה אסור שיקרה? ידעה כי מכאובה יהיה מועט בהרבה אם ייגזר עליו למות, במקום שתצטרך לראותו בחברת אותה רעיה במשך כל חייה.

בעודה מהרהרת מה עליה לעשות, כשהיא נוכחת לצד אביה במושב הכבוד, הוכנס העלם אל האצטדיון והקהל הסקרן שאג משמחה. איך תוכל לתת לאהוב-ליבה למות פתאום, ובדרך איומה שכזאת? כיצד תהיה מסוגלת לאפשר לצופים לראותו מסיים כך את חייו, ומה יהא עליה, כשתצפה בגופו הנקרע לשסעים במלתעות החיה הטורפת.

העלם היה בטוח בליבו שהנסיכה לא תפקיר אותו לגורלו והמתין לאות ממנה. והיא עודה תוהה מה עליה לעשות: האם לא תתערב ותיתן לגורל לקבוע, או שיהא עליה להכריע. לבסוף החליטה. היא החלה לגרד את שערותיה בידה הימנית שוב ושוב, והעלם הבחין במעשיה, וניחש כי רצתה שיבחר בדלת הימנית.

הוא התקדם לעבר הדלת ההיא, ועמד לפתוח אותה, ומה גילה שם? אנו לעולם לא נדע. כיצד מסתיים הסיפור: בכי רע? בכי טוב? ולמי?

 

סיכום במילותיי (+ פרטים נוספים שאבדו בתרגום)


בארץ רחוקה, חי מלך ברברי, נצר לשושלת ברברית גם כן. לו הייתה בת, אותה אהב עד מאוד. אולם, הנסיכה התרועעה עם גבר המתואר כמושלם ואמיץ, אך חסרונו היחיד היה שלא נולד למעמד הנכון (מן הראוי שבתקופה פאודלית כמו זו המתוארת בסיפור, מי שנולד למעמד הפועל הפשוט לא יצא ממנו לעולם ויהיה נתון לשלטונם של הווסאלים והשליטים. בת המלך בעצם עברה על טאבו מסוים). אביה המלך הברברי, שהיה ידוע בשיטת השפיטה המוזרה ביותר שלו, לשים אדם באמצע זירה עם שתי דלתות זהות, מאחורי האחת נמר מורעב, אכזרי וצמא דם - ומאחורי הדלת השניה אישה אשר תינשא לו מיד, העניש את העלם הצעיר בשיטה זו. כמובן, שעל כל הבריות, החכמים והטיפשים, השיטה הייתה מוסכמת. הרי שלתת לאדם לחרוץ את גורלו שלו עצמו, אין צדק פואטי (ואף טראגי במובן הקלאסי) גדול יותר מזה. הנסיכה, שרוצה לעזור לאהובה, מגלה מאחורי איזו דלת נמצא איזה גורל. היא מגלה אף מי תהא האישה שעתידה להתחתן עם אהובה, אם יבחר בה. אישה זו שנואה על ידי הנסיכה, הרי שהיה לה רומן עם אהובה, שאותו רוצה לעצמה. הנסיכה, בת לשושלת ברברית אכזרית, מתעצבנת כפי שרק שושלתה יכולה. ברגע האמת - העלם הצעיר פונה אליה לעזרה. היא מכווינה אותו אל הדלת הימנית, והוא פותח אותה.
אין הדבר לא הוגן ואין הדבר הוגן - הרי שמאחורי כל דלת נמצאים גם האישה וגם הנמר, עד שהיא נפתחת.
אין אנו יודעים מה נמצא מאחורי הדלת שפתח אהוב ליבה, והשאלה הנשאלת היא: כיצד מסתיים הסיפור?

 

שאלות מכווינות לדיון - מוסר השכל מול מוסר הלב

 

כך תם הסיפור. אין אנו יודעים מה מאחורי הדלת הימנית, ואנחנו משלימים את הסיפור בעצמנו - אך סופו תמיד טראגי. מוסר השכל וההגיון היה אומר, הנסיכה הייתה משחררת אותו לבטח, הרי שהיא אוהבת אותו ורוצה שהוא יחיה. מוסר הלב הקנאי היה אומר, הנסיכה הייתה משלחת אותו לנמר המורעב, שיהרוג אותו ולא יהיה של אף אחת אחרת. הרי שבסופו של דבר, הם יתאחדו בגן העדן. אין טעם שיזדקן לצד מישהי שלא יאהב כמו הנסיכה.

כל אחד מהסופים מביא איתו שאלות מוסריות אחרות. חלק קלות יותר לפתירה, וחלק פחות. בין השאלות:

  1. אם יוצאת העלמה, האם שיטת המלך באמת צודקת? האין שתי הבחירות הן עונש?
  2. אם יוצא הנמר וטורף את העלם במחזה גרוטסקי, האם הנסיכה באמת אוהבת אותו? ואם היא לא אוהבת אותו, מדוע שלא תבחר בעלמה?
  3. האם אדם הנולד לשושלת כלשהי, במקום מסוים, חייב להיות כמותם? האם הנסיכה נועדה להיות ברברית כמו אביה ואבותיו לפניו, או שהיא יכולה לבחור בדרך חדשה, דרך האהבה? אם אינה יכולה להשתנות, הרי שתבחר בנמר. ואם בחרה בדרך שונה, הרי שתבחר בעלמה.
  4. איך אנחנו מגדירים אהבה? קנאות לאדם מסוים, או שמא דאגה? האין קצת מכל דבר נמצא באהבה אמיתית?

שאלתי האחרונה לכם היא, מה הסוף שאתם מספרים? הדלת נפתחת, ומי פוסע לפני העלם? הגברת, או הנמר?

*מוזמנים לענות על השאלות בתגובות, ולהוסיף ולשאול אף אתם. ביחד ננסה לפצח את החידה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מכיר את הסיפור מלפני זה. בדיון שעשינו בכיתה החלטנו ככה:

מוסרית הכי הגיוני שהיא תבחר שהוא יינשא לעלמה.

אבל הכי הגיוני מבחינת הרגשות שלה (היו הרבה סיבות למה דווקא הרגשות שלה, ואם תרצה אפרט אותם) זה שהיא תבחר בנמר

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה לא מתאים יותר לדיונים כלליים? בסופו של דבר הנושא הוא דיון מוסרי ולא הסיפור עצמו. אם אתה רוצה את התשובה שלי- מאחורי הדלת יש פשוט את השאלה. כלומר: אין לי שום דרך לדעת מה מישהו אחר היה עושה במקרה הזה, ומכיוון שאני לא רוצה לענות מה אני הייתי עושה, ואף אחד אחר לא רוצה לענות, אז נשארת שאלה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

אורח
הוסף תגובה

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

טוען...
 Share

  • צופים לאחרונה   0 משתמשים

    • אין משתמשים רשומים שצופים בדף זה.